خلاقیت

خلاقیت و استراتژی عجیب دکتر زوس

نوشته شده توسط سعید بهزادی

تو سال ۱۹۶۰ دو نفر یک شرطی با هم بستن.

مبلغ شرط فقط ۵۰ دلار بود اما مردم زیادی از نتیجه حاصل شده استفاده کردند.

نفر اول بنت سرف، موسس انتشارات راندوم هاوس بود. و نفر دوم تئودور گایزل بود که احتمالا ایشون رو با اسم مستعار دکتر زوس بشناسید. سرف به دکتر زوس گفت که شرط می‌بندم نتونی یک کتاب سرگرم کننده کودکان بنویسی که برای نوشتنش فقط از ۵۰ کلمه مختلف استفاده شده باشه.

دکتر زوس شرط رو قبول کرد و برنده شد. نتیجه کتابی به نام «تخم‌مرغ‌ها و گوشت ران سبز» شد که بیشتر از ۲۰۰ میلیون نسخه فروخت، که پرفروش‌ترین کتاب دکتر زوس و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک دنیا شد.

اولش شاید فکر کنید که این اتفاق شانسی بوده. یه نویسنده با استعداد نشسته با ۵۰ تا کلمه مختلف بازی کرده و آخرش هم یهو شانسکی اثرش مورد توجه قرار گرفته. اما در واقع درس‌های خیلی بیشتری از این داستان میشه یاد گرفت که به ما تو خلاقیت و چسبیدن به عادت‌های خوب کمک می‌کنه.

قدرت محدودیت‌ها

چیزی که دکتر زوس از این شرط بندی یاد گرفت، قدرت نهفته در محدودیت‌ها بود.

قرار دادن محدودیت برای خودتون – می‌خواد زمان محدودی که برای ورزش کردن اختصاص میدید باشه، یا سرمایه اولیه‌ای که برای کسب و کارتون کنار می‌گذارید، یا تعداد کلماتی که می‌تونید برای نوشتن کتاب‌تون استفاده کنید – معمولا نتیجه بهتری نسبت به باز گذاشتن دستتون برای استفاده از منابع رو میده.

در حقیقت، دکتر زوس متوجه شدن قرار دادن محدودیت انقدر می‌تونه مفید باشه که این استراتژی رو روی بقیه کتاب‌هاش هم اعمال کرد. مثلا برای نوشتن کتاب «گربه داخل کلاه» فقط از فهرست لغات آخر کتاب چهارم ابتدایی استفاده کرد.

طبق تجربه خودم، متوجه شدم که محدودیت‌ها باعث میشه نتیجه بهتری تو سلامت، شغل، و در کل زندگی گرفت. متوجه شدم که دو دلیل اصلی برای این اتفاق وجود داره.

 

۱. محدودیت‌ها الهام بخش خلاقیت شما هستند

اگر شما ۱۵۰ سانت قد داشته باشید و بسکتبال بازی کنید، نسبت به کسی که ۲ متر قد داره، راه و روش‌های خلاقانه‌تری پیدا می‌کنید تا بتونید توپ رو وارد سبد کنید.

اگر یه بچه یک ساله داشته باشید که تمام وقتتون رو به خودش اختصاص داده، راه‌های خلاقانه‌تری پیدا می‌کنید که در حین انجام کارهای خونه، ورزش هم کنید.

اگر عکاسی باشید که فقط یک لنز دارید، راه‌های خلاقانه‌تری پیدا می‌کنید تا از زیبایی موضوع‌تون عکس برداری کنید، تا اینکه کلی لنز و تجهیزات مختلف داشته باشد.

محدودیت‌ها شما رو مجبور می‌کنن تا راه حل پیدا کنید. محدودیت‌های شما منبع الهام خلاقیت‌های شما هستند.

 

۲. محدودیت‌ها شما رو مجبور به انجام دادن کاری می‌کنن

محدودیت زمانی باعث شده که بعضی از بهترین آثارم رو خلق کنم. این خیلی توی نوشتنم نمود پیدا میکنه. هر دوشنبه و چهارشنبه، من مطلب جدیدی می‌نویسم و منتشر می‌کنم – حتی اگر مهمل باشه.

این محدودیت باعث شده من بعضی از بهترین آثارم رو تو شرایط غیرمحتمل تولید کنم. زمانی که توی ماشین روی صندلی مسافر نشسته بودم تا به ویرجینیای غربی برم یک مقاله نوشتم. وقتی که به دیدن خانواده‌ام برای جشن چهارم جولای رفته بودم، مقاله نوشتم. وقتی که تمام روز دائم در حال ورود و خروج از فرودگاه‌ها بودم مقاله نوشتم.

بدون زمان بندی‌هام (محدودیت‌هام)، نوشتن این مقالات رو به یک روز دیگه تعویق می‌انداختم. یا هیچوقت زمان مناسبی برای نوشتن‌شون پیدا نمی‌کردم. محدودیت باعث میشه شما یه کاری رو به سرانجام برسونید و گشادی نکنید. همین باعث شده که معتقد باشم افراد حرفه‌ای برای انجام کارهاشون زمان بندی و برنامه ریزی می‌کنن، در صورتی که آماتورها منتظر میشینن تا حسش بیاد و اون کار رو انجام بدن.

چه محدودیت‌هایی برای خودتون قائل هستید؟ چه زمان‌بندی‌ای برای رسیدن به هدف‌تون دارید؟

 

محدودیت‌ها دشمن شما نیستند

خیلی وقت‌ها ما زمان زیادی صرف غر زدن درباره چیزهایی می‌کنیم که از ما مضایقه شده.

  • «من اصلا وقت نمی‌کنم برم باشگاه ثبت نام کنم ورزش کنم»
  • «من هیچوقت پول کافی برای شروع یه کسب و کار رو ندارم و نداشتم»
  • «رژیم‌ام، نمی‌تونم این غذای خوب بخورم، زندگی بهم زهر مار شده»

ولی محدودیت‌ها دشمن ما نیستند. هر هنرمندی یک سری ابزار محدودی داره که باید باهاش کار کنه. هر ورزشکاری مقدار محدودی مهارت داره که با همون باید تمرین کنه و بهتر بشه. تمام کارآفرین‌های دنیا مقدار محدودی منابع دارن که باید باهاش سر کنن. زمانی که محدودیت خودت رو شناختی، تازه می‌تونی شروع کنی ازشون استفاده کنی.

 

اندازه بوم نقاشی شما

دکتر زوس فقط اجازه داشت از ۵۰ کلمه استفاده کنه. این سایز بوم نقاشی اون بوده. وظیفه‌اش این بوده که ببینه با این تعداد کلمات چه نقاشی‌ای می‌تونه بکشه.

به من و شما هم محدودیت‌های مشابهی اعمال شده.

در روز فقط ۳۰ دقیقه وقت دارید تا ورزش کنید؟ مشکلی نیست. این اندازه بوم شماست. کار شما اینه که ببینید چطوری میشه اون ۳۰ دقیقه رو تبدیل به یک شاهکار هنری کنید.

فقط یک ربع وقت دارید که بنویسید؟ اندازه بوم شما همین قدره، کاریش نمیشه کرد. بیاید ببینید چطوری میشه تو یک ربع، یک پاراگراف ادبی زیبا نوشت.

فقط ۱۰۰ دلار برای شروع کسب و کارتون دارید؟ خیلی هم عالی. بوم شما فعلا همین قدره. پس باید با هر مشتری بلقوه که حرف میزنید جوری متقاعدش کنید که به یک متشری دائم تبدیل بشه.

تو دستور رژیم‌تون فقط می‌تونید غذاهای گیاهی بخورید؟ بوم شما همین‌قدرکیه. برید ببینید چه دستور غذاهای گیاهی هستند که از صد تا غذای فست‌فود و ناسالم خوشمزه‌ترن.

نویسنده‌های زیادی پیدا میشن که اگر بهشون بگی با ۵۰ تا کلمه یک کتاب بنویس، شاکی میشن. ولی فقط یک نویسنده تصمیم گرفت به جاش این ابزار رو بگیره و ازش برای خلق یک شاهکار هنری استفاده کنه.

همه ما محدودیت‌هایی تو زندگی‌مون داریم. محدودیت‌ها فقط اندازه بوم نقاشی ما رو تعیین می‌کنند. چیزی که روش نقاشی میشه دیگه بستگی به شما داره.

.   .   .

متن بالا ترجمه آزاد The Weird Strategy Dr. Seuss Used to Create His Greatest Work نوشته جیمز کلیر بود.

مترجم: امین اسدی

درباره نویسنده

سعید بهزادی

من سعید بهزادی هستم،حدود ۵ سال است در حوزه خلاقیت فعالیت می کنم. دغدغه اصلی من بیدار شدن حس خلاقیت درون افراد جامعه است .من میتونم به افراد و سازمان ها کمک کنم تا آتفشان خلاقیت درونشون فعال بشه،پس اگر دوست داری آدم خلاق باشی و توانمندهایت رو بیشتر بشناسی میتونی اینجا ازش باخبر بشی

پیام بگذارید