خلاقیت چیست؟ از نگاه جناب خان و ده ها نفر دیگر

  • میزگرد خلاقیت

میزگرد خلاقیت با حضور جناب‌خان، نویسنده، آقا و خانم خلاق

خوب بچه‌ها چه خبر؟ تعطیلات خوش گذشت؟

همه با هم: عالی بوووود.

  • فلافل تنوری زیر برج ایفل با زلاتان ابراهیمویچ!

جناب‌خان: من که یه سر رفتم پاریس. زیر برج ایفل همش با زلاتان ابراهیموویچ سلفی گرفتم! یک ماه کامل دعوت باشگاه پارسی ژرمن بودم. همش فلافل تنوری می‌خوردم و یاد آبودان میفتادم و اشک از چشام جاری می‌شد. غربت خیلی سخته آقای نویسنده! خییییلی!

آقای خلاق: جناب‌خان تو رفتی اونجا تحقیق و پژوهش یا رفتی فلافل خورون با زلاتان؟

جناب‌خان: آقای خلاق یه بار دیگه بخوای به من تهمت بزنی که اونجا رفتم با شلوارک عکس گرفتم و خوش گذرونی کردم و نمیدونم از این حرفای الکی، رو دو زانو میام برات یه جودانسوکی (یک نوع فن در کاراته) روت پیاده می‌کنما.

خانم خلاق: آقای نویسنده شما یه چیزی به این جناب‌خان بگید. داره شوهرمو تهدید می‌کنه. اصلا ما هیچ گزارشی نمی‌دیم تا وقتی امنیت ما حفظ بشه!

نویسنده: جناب‌خان، دوستان، زشت است. مردم دارن این کتاب را  می‌خوانند. مسائل شخصیمان را نباید اینجا بگوییم!

جناب‌خان:قررررربانت، فدااات، ستاره بچینی، باشه باشه بریم سراغ خلاقیت. اول آقا و خانم خلاق بگن، می‌ترسم اول من  بگم از رو دستم تقلب کنن!

 

  • جهیزیه خانم خلاق و کتاب‌هایش

خانم خلاق: من تو جهیزیم نگاه کردم و دیدم یه کتاب قطور هست. وقتی بازش کردم دیدم فرهنگ لغت معینه. بهش گفتم معین جان بهم بگو این خلاقیت که می‌گن چیه؟ این آقای نویسنده هی می‌گه خلاقیت، خلاقیت!

فرهنگ معین: خلاقیت یعنی: “آفریدن”، “به‌وجود آوردن”، “توان ابتکار” و “توانایی ایجاد آثار نو”.

آقای خلاق: خانوم جان تو چرا اینقدر با آقای معین خودمونی می‌شی؟ هان؟ خوبه منم با خانم معین خودمونی بشم؟؟؟

جناب‌خان: آقای نویسنده این دو تا خلاقند یا شکاکند؟ شما بهم اعتماد ندارید مگه؟ بابا فرهنگ لغت معین رو گفت!

خانم خلاق: وقتی دیدم یکی از منابعی که می‌شه فهمید خلاقیت چیه، فرهنگ لغت و کتاب‌های مرجعه، یه سر به کتابخانه ملی ایران زدم و اونجا چند تا فرهنگ لغت دیگه رو هم بررسی کردم.

 

 

 

  • دهخدا و خلاقیت

خانم خلاق: اولیش دهخدا بود. گفتم دهخدا جون تو برام از خلاقیت بگو و بهم گفت: خلاقیت یعنی”خلق کردن”، “آفریدن”، “بوجود آوردن” و  فرهنگ لغت عمید هم در مورد خلاقیت می‌گه: “بسیار آفریننده”، “بسیار خلق کننده”.

– ممنون از شما خانم خلاق تعاریف خوبی بود.

خوب آقای خلاق شما برایمان چه دارید؟

  • پژوهش آقای خلاق

آقای خلاق: من رفتم سراغ دانشمندان و روانشناسان مطرح جهان و نظراتشون در مورد خلاقیت رو می‌خوام بیان کنم.

آقای مک کینان در تعریف خلاقیت می‌نویسه: “خلاقیت عبارت از حل مسئله به نحوی است که ماهیتی بدیع و نو داشته باشد.”

جیمز ویلیامز که پدر روانشناسی مدرن آمریکاست می‌گه: “خلاقیت مهارتی است که می‌تواند اطلاعات پراکنده را به هم پیوند دهد. عواملِ جدیدِ اطلاعاتی را در شکل تازه‌ای ترکیب کند و تجارب گذشته را با اطلاعات جدید برای ایجاد پاسخ‌های منحصر به‌فرد و غیرمتعارف مرتبط سازد.”

  • خلاقیت از نگاه کایزر

آقای خلاق: کتاب دیگه‌ای هم می‌خوندم که اسمش “خلاقیت و شما” بود و آقای کایزر تو این کتاب گفته بود: “خلاقیت یعنی به کارگیری توانایی ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید.” و آخرین موردی که پیدا کردم سخن آقای پروکتور بود که گفته: “خلاقیت یعنی توانایی نگاهی جدید و متفاوت به یک موضوع.”

نویسنده: خوب جناب‌خان، این زن و شوهر خلاق، نتیجه پژوهش خودشان را  گفتند. شما چه کردی؟

 

  • خلاقیت و پارک‌های آبادان

من هم وقتی از سفر پاریس برگشتم، رفتم توی یکی از پارک‌های آبودان و از مردم پرسیدم به نظرتون خلاقیت یعنی چی؟

یه پسری داشت دوچرخه‌سواری می‌کرد و هندزفری توی گوشش گذاشته بود بهش گفتم وایسا و پرسیدم داداش خلاقیت یعنی چه؟

یکم فکر کرد و گفت: خلاقیت یعنی من وقتی می‌خوام بیام پارک، هر روز از یه مسیر جدید انتخاب کنم و همیشه از یک مسیر ثابت نیام!

  • خلاقیت از نگاه دو جوان نامزد

جناب‌خان: پسر دوچرخه‌سوار جواب جالبی بهم داد و رفتم سراغ نفر بعدی. یه دختر و پسر پیش هم نشسته بودن. متوجه شدم که تازه ازدواج کردن. ازشون پرسیدم نظر شما در مورد خلاقیت چیه؟ با هم گفتن خلاقیت یعنی چیز تازه و متفاوت به‌وجود آوردن. مثلا ما هر بار تو زندگیمون تنوع به خرج بدیم و دچار روزمرگی نشیم.

 

 

 

جناب‌خان: چقدر هم  باهم تفاهم داشتنا!

  • خلاقیت از نگاه راننده تاکسی

خلاصه از پارک اومدم بیرون سوار تاکسی شدم که برم محله فلافل فروشا. آخه دلم برا فلافل تنگ شده بود. از راننده تاکسی پرسیدم این خلاقیت که می‌گن یعنی چی؟

چند دقیقه‌ای فکر کرد و یهو گفت: به نظرم خلاقیت یعنی توانایی دیدن چیزها با یک نگاه غیر معمولی و دیدن مشکلاتی که هیچ کسِ دیگر وجود اونا رو تشخیص نمی‌ده.

  • خلاقیت از دید فلافل فروش

 

خلاصه سرتون رو درد نیارم، پیاده شدم و رفتم دو تا فلافل با نوشابه خنک زدم تو رگ و آخرین سوالمو از فلافل فروش پرسیدم و گفتم دوست دارم نظرتو در مورد خلاقیت بدونم. فلافل فروش گفت: از نظر من خلاقیت یعنی من تو درست کردن فلافلام تنوع به خرج بدم و شما هر بار که این فلافل رو می‌خورید رضایت داشته باشید. حالا یه بار سس جدید داشته باشم، یه بار مزه خود فلافل خوشمزه‌تر بشه و… .

آفرین جناب‌خان. مشخص است در سفر به پاریس کاملا شارژ شدی و با انگیزه و پر انرژی برگشتی تحقیق کردی.

 

نظر شما چیه؟ ” خلاقیت چیست” ؟ زیر همین پست بنویسید 

 

این مقاله بخشی از کتاب “قهرمان بزدل” تنها کتاب خلاقیت با حضور جناب خان هست و شما می توانید با تخفیف ویژه این کتاب را سفارش دهید

جهت تهیه کتاب روی عکس زیر کلیک کنید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید