روز نوشت

دوست داری بیای کنفرانسی که شکست بخوری؟| گزارشی از سومین کنفرانس شکست

نوشته شده توسط سعید بهزادی
امروز جمعه ۴ آبان ماه قسمت شد که به کنفرانس شکست برم و از تجربیات شکست آدم هایی که دو تا پیراهن بیشتر پاره کردند و دو تا استارتاپ بیشتر شکست خوردند!
 
طبق رسم ۹۹ درصد سمینارهای آی تی و استارتاپی مجری کارشناس دوست داشتنی آرش سروری مجری گری این سمینار را به عهده داشت.
#سخنران اول: محمد جعفر نعنا کار
شروع سخنرانی با سنگین ترین بحث کنفرانس یعنی مباحث حقوقی بود،کلا خود کلمه حقوق خیلی سنگین هست و به نظرم بهتر بود وسطای کنفرانس میذاشتند.
یک تحلیل گری می گفت: من ده دقیقه ابتدای هر فیلم رو ببینم میتونم تشخیص بدم این فیلم تو گیشه موفق میشه یا نه؟
پس اول شروع هر کنفرانس و سمینار خیلی مهم است و باید با دقت به نظرم حتی بهترین سخنران را گذاشت!
اما یک نکته ای که در سخنرانی اول جالب بود: ۸ درصد استارتاپ ها به دلایل حقوقی شکست می خورند!
#سخنران دوم: علی امینیان از گوگل
خوب علی می خواست به صورت لایو بیاد و صحبت کنه ولی به دلیل مشکلات اینترنتی ویدیو آفلاین پخش شد. البته میتونستید حداقل ۳ تا سرویس دهنده اینترنت رو اوکی کنید و پلان لایو هم بذارید چون خیلی جذاب تر می شد.
بهر حال علی امینیان به نظر جز ۵ سخنران برتر بود و خیلی نکات جذابی گفتند.
اینکه شکست خوردن تو گوگل هیچ اشکالی نداره و یه جورایی شکست جز فرهنگ سازمانی اون هاست. قطعا سرویس های زیادی از گوگل رو می شناسید که شکست خوردند مثه گوگل هنگ اوت یا گوگل پلاس!
یادتون باشد حتی گوگل با این همه عضمت نیز شکست میخوره و هیچ ترسی برای شکست خوردن ندارند!
از توئیت های من: الان اگر عادل فردوسی پور توی سالن بود می گفت چقدر تو خوبی علی امینیان! یک ارائه عالی و پر از نکته علی گفت شکست جزیی از موفقیت هست و من میگم تو مسیر موفقیت باید عدد شکستت رو بشناسی. #failcon97
#سخنران بعدی: کتایون سپهری،تنها بانوی سخنران این کنفرانس
خوب کتایون سپهری رو یه جورایی به عنوان مادر اکو سیستم استارتاپی میشناسن و البته چه شکال داره این روزایی که پدر زیاد شده یک مادری هم بالای سرمون باشه!
کتایون با روی گشاده اطلاعات و تجربیات خودش رو از چک های سفید بی امضا و بی محلی که کشیده بود و می خواست راهی زنده بشه گفت.
کتایون گفت که یه روزایی تو زندگی میمیریم و حتی علائم حیاتی هم نداریم و به قول سعید وفایی عزیز این لحظه همان گونه است که باید باشد. #failcon97
#سخنران بعدی: سهیل شهیدی از پیمنت ۲۴
بچه های فعال استارتاپی قطعا سهیل رو می شناسند، تقریبا یه پای ثابت سمینارها شده مثه آرش خان سروری ولی انصافا همیشه حرف برای گفتن داره.منی که حدود هفت هشت بار پای صحبت هاش نشتم هر بار لذت بردم.یکی از صفات خوب سهیل صادق بودن اونه و همین باعث شده خیلی ها بهش اعتماد کنند.
سهیل عزیز از زمانی که زیور آلات وارد ایران کردند و ماشین سانتافه و خرید سرور صحبت کردند که تو این راه خیلی دچار فراز و نشیب شدند.
سهیل یه کلمه جالب هم اختراع کرد تحت عنوان”شکستفقیت” ترکیبی از کلمه شکست +موفقیت
توییت من:سهیل جان به فکر حداد عادل هم هستی که چطوری معادل این کلمه رو برای فرهنگستان ادب پیدا کنه؟
خوب جو سالن عوض شد: پدر درگیری با انواع و اقسام پدر هم وارد سالن شد،میلاد خان نوری!
در ادامه نیز تجربیات جالب مهدی علیپور(دکتر استارتاپ)، استارتاپ بقچه، استارتاپ می بریم نیز ارائه شد که به نظرم هر چقدر تریبون دست جوان تر ها می افتاد خیلی بهتر از پس سمینار بر می اومدند.
چند نکته حاشیه ای از این سمینار:
۱-طبق اعلامی که شده بود قرار بود کنفرانس راس ساعت ۸ و نیم شروع بشه اما با حدود ۴۰ دقیقه تاخیر شروع شد،یه جورایی تو بچه های استارتاپ و ای تی اپیدمی با تاخیر برگزار کردن همه گیر شده. سرآمد سر تایم برگزار کردن آقای محمد پیام بهرام پور هستند که بدون حتی یک ثانیه تاخیر شروع می کنند و این خیلی عالیه
۲-ناهماهنگی خیلی زیادی بین سخنرانان و اسلایدها وجود داشت و فکر نکنم هیچکدوم از سخنرانان از قبل اسلایدها و سالن را چک کرده بودند.به طور مثال پرزنتر درست کار نمی کرد و با اشاره و یا گفتن اسلاید بعد باید اسلاید ها عوض می شد یا چون صفحه ال ای دی بود یکی از سخنرانان کلا از رنگ قرمز استفاده کرده بود و مخاطبین خیلی اذیت شدند!
۳- اگر صاحب یک کسب و کار هستید همین الان مهارت فن بیان و سخنرانی را یاد بگیرید،امروز با وجود اینکه خیلی از سخنران ها عناوین شغلی دهن پر کن و مهمی داشتند مثه مدیر علی بابا و… اما واقعا روی فن بیان خودشون کار نکرده بودند و با وجود محتوای قابل قبول مخاطب زود خسته شد.
پ.ن۱: به نظرم میشه از سال آینده این کنفرانس رو به عنوان “کنفرانس نوابغ شکست” برگزار کرد.کی به کیه؟
پ.ن۲: بقچه،بقچه کنفرانس رو با ارائه خوبش پیچید چطور نتونست بقچه خودش رو بپیچه؟
پ.ن۳:دوستان من قرار نیست هر چیزی تو فضای آفلاین می بینی رو بیاری تو فضای آنلاین و اونو بکنی استارتاپ،ایده بد واقعا بد هست! مثلا قرار نیست اگر مشکل اینه که نمی تونی دستشویی رو پیدا کنی یه استارتاپ لانچ کنی “دستشویی یاب”،کافیه شهرداری چند تا تابلو بیشتر بزنه.گاهی وقتا باید بگیم داداش داری اشتباه میزنی!
پ.ن۳ : به نظرم شما کدام یک از سخنرانان عزیز استعداد پدر شکست ایران رو دارند؟
زیر همین پست کامنت های خوبتون رو میخونم.

درباره نویسنده

سعید بهزادی

من سعید بهزادی هستم،حدود ۵ سال است در حوزه خلاقیت فعالیت می کنم. دغدغه اصلی من بیدار شدن حس خلاقیت درون افراد جامعه است .من میتونم به افراد و سازمان ها کمک کنم تا آتفشان خلاقیت درونشون فعال بشه،پس اگر دوست داری آدم خلاق باشی و توانمندهایت رو بیشتر بشناسی میتونی اینجا ازش باخبر بشی

پیام بگذارید