خلاقیت

ما از چند درصد مغزمون استفاده می‌کنیم؟

نوشته شده توسط سعید بهزادی
 • ما از چند درصد مغزمون استفاده می‌کنیم؟

جناب‌خان: من همه‌جا خوندم میگن ما فقط از ۱۰ درصد مغز استفاده می‌کنیم. درسته؟

سعید: در نظرسنجی‌ای که از ۲۴۲ معلم مدرسه در بریتانیا و هلند انجام شد، ۴۸ درصد از شرکت‌کنندگان بریتانیایی و ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان هلندی با این باور عامیانه ۱۰درصد موافقت کردند. در نظرسنجی دیگری که توسط بنیاد تحقیقات پارکینسون جِی فاکس در آمریکا انجام شد، ۶۵ درصد شرکت‌کنندگان موافقت خود را با این باور اعلام کردند.

 • اشتباه بزرگ روانشناس معروف آمریکایی یا…

خرزو‌خان: طبق یکی از معروف‌ترین این فرضیه‌ها، مقدمه‌ای که لووِل توماس، روزنامه‌نگار آمریکایی، بر کتاب جنجالی «آئین دوست‌یابی» اثر دیل کارنگی نوشت، به این باور اشتباه دامن زد. توماس در نقل‌قولی‌ ناصحیح از ویلیام جِیمز روان‌شناس برجسته‌ی آمریکایی، می‌نویسد: «یک انسان‌ معمولی فقط از ۱۰ درصد توانایی ذهنی بالقوه‌ی خود استفاده می‌کند»، درحالی‌که جیمز به «انرژی ذهنی بالقوه» اعتقاد داشت و نیز در هیچ‌یک از سخنان خود به محدودیت ۱۰ درصدی اشاره‌ای نکرده است.

 • ربودن یک دانشجو توسط باند خلاف‌کار

آقای خلاق: حتی نویسنده و کارگردان مشهور فرانسوی، این باور عامیانه (استفاده از ۱۰ درصد مغز) را در فیلم علمی‌، تخیلی «لوسی» محصول سال ۲۰۱۴، به تصویر کشیده است.

خانم خلاق: داستان کلی فیلم لوسی به این شکل بود که یک دانشجوی دانشگاه توسط یک باند خلاف‌کار ربوده می‌شود. در ادامه این باند خلاف‌کار او و تعداد دیگری از افراد را مجبور می‌سازند تا کیسه‌های مهر و موم‌ شده یک داروی خاص را ببلعند و به این شکل داروهای غیرمجاز را حمل کنند. اما یکی از این کیسه‌ها دچار نشتی می‌شود و محتویات ماده CPH4 در شکم لوسی پخش می‌شود. لوسی نیز تحت تأثیر این ماده‌ی مخدر جدید، به‌کل ظرفیت مغز خود احاطه پیداکرده و به‌موجب آن، به توانایی‌هایی محیرالعقول دست‌یافته است.

تلنگرانه: حتی ادعا شده است انیشتین قدرت ذهنی خود را ناشی از استعداد خاصش در استفاده‌ی بیش از ۱۰ درصد از ظرفیت مغز خود می‌دانست. گفتنی است که این نقل قول در هیچ آرشیوی از سخنان اینشتین یافت نشده است.

 

 • مغز گوسفند یا انسان؟

جناب خان: وزن مغز انسان تقریباً به اندازه ۱۳۶۰ گرم است که اگر ما از ۱۰ درصد آن استفاده کنیم یعنی از وزنی معادل ۱۳۶ گرم استفاده می‌کنیم که این میزان برابر بامغز گوسفند است. پس دفعه بعد که کسی به شما گفت ما فقط از ۱۰درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم بگویید بععععع!!!!

آقای خلاق: پس اینکه افراد از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می‌کند یا گفتن انیشتین بیشتر استفاده می‌کرده اشتباهه؟!

سعید: آقای بری بویرشتاین، محقق علوم اعصاب هفت دلیل برای رد این باور بیان می‌کند.

 

  

 1. بررسی‌ آسیب‌دیدگی‌های مغزی: اگر۹۰ درصد از مغز بی‌استفاده باشد، آسیب به این نواحی نباید بر عملکرد مغز اثری داشته باشد در مقابل، تقریباً هیچ ناحیه‌ای از مغز وجود ندارد که در صورت آسیب‌دیدگی باعث از دست دادن توانایی و قابلیت‌های جسمی نشود. حتی خفیف‌ترین آسیب‌ها به کوچک‌ترین بخش‌های مغز می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.
 2. تصاویر گرفته‌شده از مغز نشان‌دهنده این هستند که بدون توجه به اینکه چه‌کاری انجام می‌دهیم، همهٔ بخش‌های مغز همیشه فعال هستند. بعضی از بخش‌ها در یک‌زمان از سایر بخش‌ها فعال‌ترند، ولی به‌استثنای آسیب‌های مغزی هیچ بخشی در مغز وجود ندارد که کاملاً غیرفعال باشد.
 3. مطالعات ریزساختاری: در روش ثبت تک‌واحدی، محققان یک دستگاه کوچک الکترودی را در مغز قرار داده تا فعالیت‌های تک‌سلولی را بررسی کند. اگر ۹۰ درصد از مغز قابل‌استفاده نبود این تکنیک آن را افشا می‌کرد که چنین اتفاقی نیفتاد.
 4. مغز بخش بسیار بزرگی از اکسیژن و مواد مغذی در مقایسه با بقیهٔ اعضای بدن را به خود اختصاص می‌دهد و چیزی در حدود بیست درصد از انرژی بدن را نیاز دارد (بیشتر از سایر ارگان‌های بدن)، علی‌رغم آنکه مغز، دو درصد از وزن بدن انسان را نیز تشکیل می‌دهد. اگر ۹۰ درصد آن بدون استفاده باشد یک مزیت بسیار بزرگ برای زنده ماندن انسان‌هایی با مغز کوچکتر و کارآمد تر وجود دارد و اگر این صحیح باشد، در فرایند گزینش طبیعی، مغز ناکارآمد حذف می‌شود این نیز بسیار بعید است که یک مغز با داشتن ماده زائد بسیاری در تکامل پیروز شده و در جایگاه نخست قرار گیرد. با توجه به خطر تاریخی مرگ در هنگام زایمان در ارتباط با اندازه بزرگ مغز (با توجه به اندازه اسکلت جمجمه موجود) این یک سد بزرگی در مقابل گزینش طبیعی است در صورتی که تنها ۱۰ در صد از مغز قابل استفاده باشد.
 5. تصویربرداری از مغز، با تکنولوژی‌هایی مانند تصویربرداری با مواد رادیو اکتیو پوزیترون دهنده (PET) و تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی یا اف‌ام‌آرآی نشان می‌دهد که در یک مغز زنده حتی در هنگام خواب نیز تمام بخش‌ها، از خود سطوحی از فعالیت را نشان می‌دهند. فقط در صورت وجود آسیب جدی در مغز، بخش‌هایی از آن غیرفعال و خاموش هستند.
 6. مشخص کردن فعالیت‌ها در مغز: علاوه بر در نظر گرفتن مغز به عنوان یک جرم، مغز دارای مناطق مشخص برای انواع مختلف پردازش اطلاعات است. دهه‌های متوالی تحقیقات و مطالعات و نقشه‌برداری از مناطق مختلف پردازش داده‌ها، نشان داده که هیچ بخش بدون فعالیتی در مغز وجود ندارد.
 7. هرس سیناپسی: سلول‌های مغزی که فعالیتی ندارند، تمایل به از بین رفتن و تباهی دارند. اگر ۹۰ درصد مغز قابل استفاده نباشد، کالبد شکافی افراد معمولی بزرگسال، انحطاط در مقیاس بزرگ را افشا می‌ساخت.

خانم خلاق: مغز ما می‌تواند به میزان ۱۰ برابر ظرفیت حافظه‌ای برسد که قبلاً تصور می‌شد انسان از آن برخوردار است. جالب است بدانید که ظرفیت حافظه انسان معادل ظرفیت حافظه تقریباً ۳۱ هزار و ۲۵۰ گوشی “آیفون s7 “مدل ۳۲ گیگابایتی است!

سعید: پس ذهنتان را دچار محدودیت نکنید، خلاقیت محدودیت نمی‌شناسد، از پیچیده‌ترین سیستم هستی بهره ببر و رشد کن!

این مقاله برگرفته از جلد دوم کتاب قهرمان بزدل است.

درباره نویسنده

سعید بهزادی

من سعید بهزادی هستم،حدود ۵ سال است در حوزه خلاقیت فعالیت می کنم. دغدغه اصلی من بیدار شدن حس خلاقیت درون افراد جامعه است .من میتونم به افراد و سازمان ها کمک کنم تا آتفشان خلاقیت درونشون فعال بشه،پس اگر دوست داری آدم خلاق باشی و توانمندهایت رو بیشتر بشناسی میتونی اینجا ازش باخبر بشی

پیام بگذارید