اسنپ و خانواده اش زیر مجموعه گروه راکت اینترنت است.راکت اینترنت یک شرکت آلمانی است که مالکیت استارتاپ‌های متعددی را در چند کشور جهان در اختیار دارد. در ایران با نام گروه اینترنت ایران فعالیت می کند.

سیستم کاری شرکت به این صورت است که همیشه در حال رصدند که پی‌ برند چه استارت‌ آپی در داخل آمریکا موفق است و مشابه آن را در کشورهای توسعه نیافته عیناً و مو به مو پیاده‌ کنند.

راکت اینترنت از استارت‌آپ‌های موفق دنیا تقلید می‌کند و آن‌ها را کپی می‌کند. به این پدیده اصطلاحاً کلون کردن clone می‌گویند.

 

تقریبا در سال ۱۳۹۲ شرکت –Rocket Internet راکت اینترنت – به همراه شرکت MTN افریقای جنوبی که سهامدار ۴۹ درصد از سهام شرکت ایرانسل در ایران است شرکتی با مشارکت ۵۰ درصد به نام Middle East Internet Holding – MEIH برای سرمایه گذاری در استارتاپ های خاورمیانه با تمرکز بر تجارت الکترونیک، راه اندازی کرده‌اند. در استراتژی شرکت راکت اینترنت، بازار خاورمیانه و افریقا دو فرصت طلایی سرمایه گذاری در بحث تجارت الکترونیک محسوب می شوند. و تاسیس چنین شرکتی هم بر پایه همین اصل بوده است. و در این نیز گروه اینترنت ایران تحت عنوان هلدینگ روماک فعالیت می کند.

 

 این غول تجارت الکترونیک آلمانی الاصل، که ۷۵ شرکت را در ۵۰ کشور با مجموع ۲۵۰۰ نفر کارمند کنترل می کند، سالانه در حدود ۴ میلیارد دلار درآمد دارد. اگر به سایت این شرکت سر بزنید می بینید که نوشته است: «بزرگترین مرکز رشد اینترنتی دنیا» اما به این شعار چندان توجه نکنید. اصطلاحا به این نوع سازمان‌ها، کارخانه های «شرکت ساز» گفته می شود.

سرویس هایی که شرکت راکت اینترنت در آسیا راه اندازی کرده است را در زیر می توانید ببینید

 

 

۱-لامودی: یک پلتفرم برای خرید و فروش املاک است. که در کشورهایی از جمله بنگلادش،اندونزی،میانمار،پاکستان،سریلانکا و فیلیپین فعالیت می کند.

اما نمونه بومی شده ایرانی آن به نام اسکانو راه اندازی شد و در برابر رقبای ایرانی شکست سنگینی متحمل شد. الان شما وارد سایت اسکانو شوید وارد بلاگ آن می شود که آخرین مطلب آن ۱۲ ماه پیش است و اپلیکشن آن ها در کافه بازار فقط ۱۰۰۰ نصب دارد و از کار افتاده است.

اسکانو


۲-وانی دی: جامعه زیبایی آنلاین است که در استرالیا و سنگاپور راه اندازی شده است. که کار اصلی آن  سفارش خدمات زیبایی و سلامتی است.

نکته جالب این است که با وجود اینکه ایران در زمینه خرید لوازام بهداشتی و آرایشی یکی از پرچمداران است  و با توجه به  اهمیت ویژه ای  که زنان و دختران ایرانی به زیبایی می دهند هنوز  راکت اینترنت چنین پلتفرمی را در ایران هنوز راه اندازی نکرده است.  احتمالا باید  به زودی شاهد این پلتفرم در ایران باشیم و شاید با نامی مانند زیباشو!

 

 

 

۳-زن روم: پلتفرمی برای رزرو هتل است. که فعلا  در کشورهای اندونزی،تایلند و سنگاپور راه اندازی شده است.

نمونه بومی شده آن اسنپ تریپ هست و جدیدا هم زود روم به این مجموعه اضافه شده است.

خوب اسنپ تریپ که مشخص است همان پین تا پین سابق است که به اسنپ تریپ تغییر اسم داد و رزرو هتل را در دستور کار دارد و جدیدا هم رزور پرواز به منو آن اضافه شده است(قبلا برای رزرو پرواز به فلایتو لینک می داد و شریک تجاری اش بود).

زود روم نیز یک پلتفرم  تقریبا ارزان قیمت برای رزرو هتل های یک یا دو ستاره است و در واقع به قول خودشان شعارشان  «تجربه‌ی بهتر از سفر‌های اقتصادی است.

۴-کلیک باس:  رزرو آنلاین اتوبوس است که هنوز راکت اینترنت این سرویس را لانچ نکرده است . مشابه آن در ایران به نام سایت پایانه است که می توانید بلیط اتوبوس را برای تمامی شهرهای ایران بخرید. و البته وب سایت قدرتمند علی بابا  و مستر بلیط نیز بلیط اتوبوس را به مجموعه خودش اضافه کرده است. راکت اینترنت می تواند بلیط اتوبوس و حتی قطار را نیز به اسنپ تریپ اضافه کند. احتمالا تا چند ماه آینده این سرویس را اضافه می کند.


۵-پرینت ونیو:یک پلتفرم چاپ آنلاین است که فعلا  در کشورهای هند،سنگاپور و استرالیا راه اندازی شده است.

تقریبا یه چیزی شبیه به چاپ آقا که در ایران راه اندازی شده است.بعید نیست راکت اینترنت پیشنهادی به چاپ آقا بدهد و البته خودش نیز می تواند یک پلتفرم چاپ نیز راه اندازی کند.

۶-هلپلینگ:یک پلتفرم خدمات تمیز کردن خانه است.که در کشورهای استرالیا و سنگاپور راه اندازی کرده اند.

در ایران بخواهیم مثال بزنیم چیزی شبیه آچاره هست که البته آچاره خدمات بیشتری ارائه می دهد و فقط خذمات نظافت منزل نیست. اما یک وب سایت تخصصی در ایران که کار نظافت منزل انجام می دهد تمیزیار است و نکته جالب اینکه لوگو هلپلینگ را در بالای سایت خودش قرار داده است.گروه اینترنت ایران هنوز برای این پلتفرم در ایران اقدامی نکرده است و قطعا به زودی یا راه اندازی می کند یا یک شرکت را می خرد

 

۷-کارمودی:یک پلتفرم خرید و فروش خودرو است. یه جورایی بنگاه آنلاین است. که در کشورهای بنگلادش،اندونزی،میانمار،پاکستان،فیلیپین،سریلانکا و ویتنام لانچ شده است.

در ایران معمولا در بستر سایت های تخت گاز،رکاب،دیوار و شیپور نیز خرید و فروش خودرو انجام می شود. و راکت اینترنت نیز نیم نگاهی به این پلتفرم دارد.

 

۸-شاپ وینگس:یک سوپر مارکت آنلاین است که در طبق گفته های خودشان فعلا در استرالیا راه اندازی شده است البته بعید می دانم فقط در این کشور باشد و احتمالا سایت به روز نشده است.

اسنپ مارکت نیز بومی شده همان شاپ وینگس است که به تازگی در ایران راه اندازی شده است.و تجربه اولین سفارش برای من لذت بخش بود.

۹-داراز:یک پلتفرم مد و خرید کفش است.

که تقریبا این دسته را زیر مجموعه فروشگاه بامیلو آورده اند. و در آنجا می فروشند.یعنی ترکیب داراز+بامیلو

۱۰-ایزی تاکسی:این سرویس ایزی تاکسی هست که در خیلی از کشورها راه اندازی شده و کپی از اوبر هست و در ایران نیز این شرکت با نام اسنپ وارد شد و تاکسی اینترنتی راه اندازی کرد. و همه شما اسنپ رو می شناسید.


۱۱-فروشگاه اینترنتی وادی:  یک کپی تمام عیار از ای بی(EBAY) هست و نکته جالب اینجاست که وادی یک مارکت پلیس(فروشنده های دیگری در این سیستم کار می کنند) و بامیلو نیز در واقع همان وادی است اما در ایران با نام بامیلو است.

حتی اگر طراحی صفحه اول این دو وب سایت رو نگاه کنید متوجه شدید دیزاین و طراحی نیز کاملا یکسان و کپی شده است. بر اساس یک پلتفرم کار می کند.(البته بامیلو کمی ریدیزاین شده است)

 

من به عنوان سلر(فروشنده) تجربه کار کردن با مارکت پلیس بامیلو دارم و به شدت یک پلتفرم کپی شده و ضعیف است و خیلی از قسمت های آن هنوز حتی ترجمه هم نشده است. و در مقابل تجربه کار کردن با مارکت پلیس دیجی کالا به شدت تجربه خوبی را برایم رقم زده است و مارکت پلیس دیجی کالا  طراحی آن کاملا ایرانی شده هست  که به زودی نقد و بررسی این دو پنل را برای شما می نویسم.

 

۱۲-دلیوری هرو: سرویس آنلاین دلیوری غذا است. 

که در ایران تحت عنوان اسنپ فود فعالیت می کند و بسیار تجربه خوبی از این سرویس دارم.

 


استراتژی شرکت راکت اینترنت

 

۱-روش کار این شرکت به دلیل کم خطر بودن، معمولا در کمتر از چند هفته به سود دهی می‌رسد که در مقابل ایجاد یک استارتاپ نوپا که چند سالی به طول می‌انجامد و ممکن است در مواردی منجر به شکست شود جذاب‌تر به نظر می‌آید.

۲- راکت اینترنت از بس کپی کاری می کند این روش کار به شدت مورد انتقاد اقتصاددانان و کارآفرینان اروپایی و آمریکایی است و تا جایی که پایگاه خبری «رویترز» با القابی مانند «میمون صفت»، «دزد»، «مقلد»، «کارخانه کپی» و بسیاری صفت‌های دیگر از آنان یاد می‌کند. «جیسون کالاکانیس» از سرمایه‌گذاران بخش کارآفرینی نیز، چندین بار در صفحه توتیتر خود به صراحت این شرکت را دزد خطاب کرد و آن را خطری جدی برای بازار کارآفرینی تلقی کرد و نوشت: « برادران سام­ور دزدان پستی هستند. چگونه شب‌ها خوابشان می‌برد؟»

۳-استراتژی ورود به بازار راکت اینترنت

در شروع ورود این سبک کسب و کار به هر کشوری دو چیز برای آنها مورد توجه است:

اول آنکه بزرگترین کسب و کارها کدامند؟

دوم اینکه بیشترین طرفدار مربوط به کدام عرصه است؟


اسنپ فمیلی؟

«ژوبین علاقبند» مدیر استراتژی گروه اینترنت ایران در رویداد خبری اسنپ‌تریپ که تقریبا خرداد ۹۷  در هتل استقلال تهران برگزار شد، از ارائه یک سوپراپلیکیشن خبر داد که در آن تمامی خدمات مجموعه اینترنت ایران اعم از اسنپ، اسنپ‌باکس، بامیلو، اسنپ‌تریپ، اسنپ فود و هیت به طور یکجا عرضه می‌شوند تا به تعبیر علاقبند، سبک زندگی کاربران تغییر پیدا کرده و «اسنپ فمیلی» به فاز بعدی خود وارد شود.

 

خوب نظر شما  در مورد اینکه تمامی کارهایتان را با یک نرم افزار انجام دهید چیست؟یعنی در یک نرم افزار هم بلیط هواپیما بگیری،هم هتل رزرو کنی هم تاکسی بگیری هم کفش بخری؟

 

یکی از دوستان می گفت مجموعه Rocket Internet زمانی که کسب و کارهای کوچک آنلاین را در خود می گیرد موجب رشد سریع و پرشتاب آنها می شود و زمانی که رودروی کسب و کارهای بزرگ و برندها می ایستد سعی در دامپ کردن و نابود کردن آنها دارد.نظر شما در این مورد چیست؟

 

 

درباره نویسنده

سعید بهزادی

من سعید بهزادی هستم،حدود ۵ سال است در حوزه خلاقیت فعالیت می کنم. دغدغه اصلی من بیدار شدن حس خلاقیت درون افراد جامعه است .من میتونم به افراد و سازمان ها کمک کنم تا آتفشان خلاقیت درونشون فعال بشه،پس اگر دوست داری آدم خلاق باشی و توانمندهایت رو بیشتر بشناسی میتونی اینجا ازش باخبر بشی

پیام بگذارید

2 نظر

  • سلام جناب بهزادی عزیز.
    خیلی مقاله خوبی بود اتفاقا خیلی دنبال این بودم که بدونم این راکت اینترنت چه جور شرکتی هست که شما زحمت کشیدید مطالب خیلی خوبی آماده کردید. هم خیلی متنوع بود هم خیلی جامع و مقایسه محور کار کرده بودید و برام سوال پیش اومد که این همه اطلاعات خوب از کجا آوردید؟

    • سلام آقای شیر محمدی عزیز.ممنون از اینکه با دقت و جزییات کامل خوندی.واقعیتش خیلی کارم سخت بود برای پیدا کردن دیتا و چند روزی برای این مقاله وقت گذاشتم.ممنون از توجهت