این اصل را در کسب و کارت اجرا کن و بعد راحت برو مسافرت شمال!

داستان این بود که چند روز پیش به یک سمیناری رفتیم و داشتیم در مورد شزوع سمینار صحبت می کردیم و یک تیزر جذابی پخش شد و کلی کیف کردیم، یکی از دوستان گفت به نظر شما این تصویری که دارند نشان می دهد روی پرده مخصوص پروژکتور هست یا ال ای دی،من تو نگاه اول متوجه شدم که این ال ای دی است و پرده سفید نیست،اما 3 تا از دیگر دوستان به ضرس قاطع گفتند این پرده هست،من هم گفتم آره آره این پرده هست و اصلا ال ای دی نیست….(البته اینقدر شیک و ظریف کار کرده بودند که واقعا تشخیص آن سخت بود!)

کنفرانس شکست
کنفرانس شکست

3 ساعت بعد..تقریبا اواخر سمینار

اواخر سمینار بود و وقتی صفحه نمایش خاموش شد متوجه شدیم که پرده نبوده و ال ای دی بوده!(اونا هم خجالت کشیدند هم ضایع شدن ولی میدونی چرا من هم قبول کردم که پرده هست  ولو اینکه می دونستم ال ای دی هست؟)

هر وقت یک شرکت ادعا کرد محصولاتش به خاطر «شهرت بیشتر » بهترند، بدبین باش. چرا یک محصول صرفاً باید به خاطر این‌که بیشتر به فروش می‌رسد بهتر باشد؟ جمله‌ی حکیمانه سامرست موام را به خاطر بسپار: اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه‌ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است.

جمله بالا  عینا از کتاب بسیار پرفروش و جذاب” هنر شفاف اندیشیدن” رولف دبلی با ترجمه عادل فردوسی پور برداشته شده است. وقتی سوار بر هواپیما بودم داشتن این صفحه از کتاب را می خواندم و خیلی برایم جذاب بود که در مورد تئوری “تایید جمع” یا Social Proofs صحبت می کند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن
کتاب هنر شفاف اندیشیدن

تصور کنید در یک میهمانی هستید وقتی یک فرد جدید می آید اگر نفر اول و دوم وایسند و با فرد جدید احوال پرسی کنند قطعا شما نیز این کار را انجام می دهید و می ایستید.

 • یا به طور مثال وقتی وارد یک شهر جدید می شوید و دنبال یک رستوران خوب هستید اگر بین دو انتخاب گیر کردید قطعا آن رستورانی می روید که شلوغ تر است(بخاطر این که مردم بیشتر آنجا هستند)

خوب این فیلم جذاب را ببینید

این آزمایش، در پوشش یک برنامه چشم پزشکی رایگان انجام شد: چیزی که مراجعه کننده (دختر بلوز بنفش) نمی داند این است که همه کسانی که در اتاق انتظار نشسته اند جزو عوامل برنامه اند. با صدای هر بوق، بی دلیل بلند می شوند و طوری وانمود می کنند که رفتارشان عادی است. حالا دیگر همه مراجعه کننده ها رفته اند. دختر بلوز بنفش، رفتارش را به بقیه مراجعه کننده ها سرایت می دهد.

روبرت سالدینی  در زمینه تأیید اجتماعی در کتاب خود، تأثیر روانشناسی ترغیب، تحقیق بسیار کرده است، بسیاری از تصمیمات ما، تحت تأثیر نفود اطرافیان (خانواده، دوستان و یا حتی برخی افراد غریبه) و گروه‌های مرجع می‌باشد. اثری که به صورت خودآگاه و ناخودآگاه از حضور، نظرات و یا پیشنهادات دیگران، در کوچکترین و بزرگترین تصمیمات زندگیمان گذاشته می‌شود، در مغلطۀ تأیید اجتماعی یا Social Proofs بررسی می‌شود.

متاسفانه قضاوت ما بر اساس ناشناخته ها هست و  اغلب بر اساس تأثیر کلی که از فردی می‌گیریم قضاوت می‌کنیم که به آن اثر هاله‌ای می گویند  ادوارد تورنلایک یک روانشناس معروف است که اثر هاله ای را مطرح کرد. برای مثال:

اثر هاله ای
اثر هاله ای

 ما بر اساس نوع کفش یا نوع لباس و پوشش افراد یک نفر را قضاوت می کنیم.

 • ما فکر می‌کنیم استفاده از متخصصین عالی است؛ زیرا آن‌ها احتمالا دانش بیشتری نسبت به ما در زمینه‌های تخصصی دارند.
 • ما  معمولا محصولاتی را می‌خریم که ستاره‌ها و افراد مشهور آن‌ها را تأیید و تبلیغ کرده باشند؛ چرا که می‌خواهیم شبیه آن‌ها باشیم.
 • ما به نظرات کاربران اعتماد می‌کنیم؛ چرا که آن‌ها تجربه استفاده از محصول یا خدمات را داشته‌اند، چیزی که خودمان از آن بی‌بهره‌ بوده‌ایم.

 برای اینکه بتوانیم تایید اجتماعی را در کسب و کارمان  استفاده کنیم، باید بدانیم به‌طور کلی ۶ نوع تأیید اجتماعی وجود دارد:

۱. متخصص: تأیید اجتماعی متخصص وقتی است که یک فرد متخصص در صنعت شما یک محصول یا خدمت را که با برند شما مرتبط است، پیشنهاد کند.

مثلا:

پس در این نوع تاییدیه شما می توانید از یک فرد متخصص بخواهید که کار و محصول شما را تایید کند.

۲. ستاره: تأیید اجتماعی ستاره‌ها و افراد مشهور وقتی است که یک ستاره محصول شما را تأیید کند. مثلا یک پست اینستاگرامی یا توییتی درباره محصول شما که توسط یک ستاره یا فرد تأثیرگذار پست شده باشد.

مثلا:

 • مهدوی کیا و سید مهدی رحمتی تبلیغ دوغ و ماست میهن می کردند.
مهدوی کیا و ماست
مهدوی کیا و ماست

علی دایی تبلیغ تاکسی اینترنتی دینگ را می کرد.

کریم باقری برای خمیر دندان زغالی بنسر تبلیغ کرد.

در این نوع تاییدیه خیلی باید مواظب باشید فردی که انتخاب می کنید، فردا ضد تبلیغ نشود!

مثلا: یادم هست در یکی از شهرهای کوچک می خواستند یک فیلم در رابطه با دفاع مقدس بسازند و برای معروف شدن این فیلم از یک ستاره خیلی معروف استفاده کردند و حسابی توی بوق و کرنا کردند و اما چند ماه بعد این ستاره راهی شبکه جم شد و حتی این فیلم با این خرج میلیاردی نتوانست مجوز بگیرد و شکست خورد.

مثلا : بنجامین کورتیس جوانی ۲۱ ساله که در سال ۲۰۰۱ نماینده  برند دل بود ، چندی بعد به خاطر حمل ماری جوانا دستگیر شد. لطمه سختی به برند دل و فروش آن وارد گردید.ضمن این که بازار هدف شرکت دل اغلب شرکت‌ها بودند و نه جوانان!!

همچنین می توانید مقاله حضور هنرمندان در تبلیغات؛ درست یا احسان مهدی نژاد را در این زمینه نیز بخوانید.

۳. کاربر: تأیید اجتماعی کاربر وقتی است که کاربران فعلی شما، محصولات یا خدماتتان را بر اساس تجربه‌ای که با برند شما دارند به دیگران پیشنهاد کنند. مثلا در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا در وب سایت شما کامت بگذارند.

مثلا:

خیلی از سخنرانان در سمینارهای و کارگاه های خودشان، نظر سنجی برگزار می کنند،صوت و حتی فیلم نظر کاربران را در مورد سمینارهایشان می پرسند و از آن برای تایید اجتماعی استفاده می کنند.

حتی خیلی از کسب و کارها  پیج های جداگانه برای نتایج کاربران باز کردند و این یک روش عالی است

جالب اینجاست که حتی برایان تریسی با این محبوبیت نیز هنوز از این روش استفاده می کند.

۴. خرد جمعی: این نوع از تأیید اجتماعی وقتی است که گروه زیادی از مردم یک برند را تأیید کنند. مثلا داشتن هزاران مشتری یا میلیون‌ها دنبال‌کننده در پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی.

فرض کنید وارد یک کانال تلگرام می شوید که بالای آن نوشته 52member و یک کانال نوشته 5k  احتمال دارد در کدام کانال عضو شوید؟ یا همین اتفاق در پیچ اینستاگرام نیز می افتد به همین دلیل است که خیلی از کسب و کارها فالور فیک خریداری می کنند تا اینگونه روی خرد جمعی تاثیر بگذارند.

۵. خرد دوستان: این نوع از تأیید اجتماعی زمانی است که مردم می‌بینند دوستانشان یک محصول را تأیید می‌کنند. برای مثال وقتی می‌بینند دوستان آن‌ها محصول شما را استفاده می‌کنند یا در شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کننده‌ی شما هستند.

در این روش دوست من با دوست تو دوست میشه!

مثلا:

شبکه های اجتماعی از این مدل زیاد استفاده می کنند و به تو پیشنهاد دوستی می دهند،می گویند دوستت ما را فالو می کند تو نمیخواهی ما رو فالو کنی؟

۶. اعتباری: وقتی یک مهر تأیید از طرف یک سازمان، نهاد یا فرد روی محصول شما باشد، تأیید اجتماعی اعتباری آن است.

مثلا:

وقتی علامت تیک آبی‌رنگ توییتر یا فیسبوک در کنار نام برند شما در شبکه اجتماعی نمایان شود.

یا اینکه وب سایت شما دارای نماد اعتماد الکترونیکی(enamad) هست و این نشان تایید یک سازمان است.

علامت ایزو یا استاندارد نیز در محصولات این حکم را دارد.

خوب الان نوبت شماست،در حال حاضر از کدام یک از تاییدیه های اجتماعی را استفاده می کنید؟نظرتان را زیر همین پست بنویسید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • خیلی خوب اون داستانو ربط داده بودید به سوشال پروف
  یه ایده عالی گرفتم از این مقاله تون
  اینکه فالوور فیک بخرم

  • ممنونم حسین عزیز.تشکر از توجهت ولی فالور فیک همیشه کاربردی نیست و باید دنبال فالور واقعی باشیم

پاسخی بگذارید