4 ضلع مربع خلاقیت رو میشناسی؟

 

من بیش از ده ها تعریف خلاقیت و بیش از صدها کتاب در این  حوزه از دانشمندان و روانشناسان مختلف تا افراد عادی جامعه خواندم و  به  نکته مهمی پی بردم که وقتی می خواهیم درباره خلاقیت حرف بزنیم به چهار جنبه از آن که در تمامی منابع مشترک است  باید اشاره کنیم.

1)فرد خلاق

2)تفکر خلاق

3)فرآیند خلاقیت

4)نتیجه خلاقیت

 

یک. شخص خلاق

اگر مارک زاکر برگ فیس بوک را راه انداخت،اگر برادران محمدی دیجی کالا را،اگر ادیسون برق را،اگر سرهنگ راجرز کی اف سی(مرغ سوخاری)را،اگر استیو جابز اپل را، همه این ها بر می گردد به یک فردی که با اتکا به خلاقیت خود توانسته معادلات را بر هم بریزد و دست به خلاقیت های این چنینی بزند.پس اولین عنصر خلاقیت خود فرد خلاق هست که قوانین را می شکند و نامش را بر سر زبان ها می اندازد  و به او می گوییم یک رهبر خلاق.

میگن پشت هر مرد موفقی یک زن موفقی وجود دارد، دقیقا مثله خود من که موفقیت هام رو مدیون همسر عزیزم هستم و همینجا ازش تشکر می کنم،اما میگن پشت هر خلاقیتی یک فرد خلاقی وجود دارد. یک ایده یکسان توسط دو نفر اجرا می شود،یکی می شود مارک زاکربرگ و فیس بوک را به وجود می آورد یکی می شود آقای …  که نامش در قبرستان ایده ها دفن می شود. صد ها نفر تو ایران اومدن بشن بهترین فروشگاه آنلاین اما فقط حمید و وحید محمدی بودند که شدند برترین فروشگاه آنلاین یعنی دیجی کالا.حالا اگر دوست دارید بدانید زاکربرگ ها،محمدی ها،خلاق ها چه ویژگی هایی دارند که دست به چنین خلاقیت هایی می زنند خواندن فصل بعد را فراموش نکنید.

 

 

دو.تفکر خلاق

یک شخص خود به خود خلاق نمی شود مگر اینکه مهارت های تفکر خلاق را بیاموزد،پس در این مرحله روی تفکر خلاق یک فرد تاکید داریم.و خبر خوب این هست که در آکادمی خلاق می خواهیم مهارت های تفکر خلاق و اینکه چطور دست به خلاقیت بزنید را به شما یاد بدهیم. و در ضمن این نکته رو به شما یاداوری کنم که اصلا نگران نباشید،خلاقیت هم مثه رانندگی یا دوچرخه سواری یک نوع مهارت است و قابل یادگیریه،من به شما قول می دهم اگر  در آکادمی خلاق با ما همراه باشید این مهارت فوق العاده را به شما یاد می دهم.

 

 

سه.فرآیند خلاقیت

حال همان فرد خلاق که مهارت های تفکر خلاق را یاد گرفته است  باید طی یک مراحلی دست به خلاقیتی بزند  که در مرحله فرایند خلاقیت می گنجد. پس یک فرد خلاقی که با مراحل خلق یک ایده خلاقانه آشنا نباشد نمی تواند معادلات را بر هم زند.اگر دوست دارید معادلات را بر هم بزنید ما در آکادمی خلاق فرایند خلاقیت را برای شما می شکافیم.

 

 

چهار.محصول یا نتیجه خلاقیت

فرد خلاقی که دارای مهارت های تفکر خلاق هست  و مراحل خلاقیت را نیز بلد باشد ولی خلاقیت او منجر به یک نتیجه یا محصول خلاقانه نباشد محکوم به شکست است.

 

 

پس اگر بخواهیم دوباره خلاقیت را دقیق تر تعریف کنیم می گوییم: یک فرد خلاق(مرحله اول) دارای تفکر خلاق(مرحله دوم)  با طی کردن فرآیند خلاقیت(مرحله سوم) یک محصول خلاقانه(مرحله چهارم) را به وجود می آورد.

 

پ.ن:این مقاله بخشی از کتاب قهرمان بزدل(آموزش خلاقیت به زبان ساده است ) که می توانید از اینجا با تخفیف ویژه تهیه کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید