کمال نه کامل گرایی که مطمئنم شما هم درگیری میشی

 

یادمه دومین کتابم رو میخواستم بنویسم،خیلی گاو بنفش(مزیت رقابتی) توی اون در نظر گرفته بودم،میخواستم حسابی بترکونم(به قول خودمون).

براتون مثال میزنم که قشنگ درکش کنی.

اولین نکته ای که من میخواستم توی این کتاب اجرا کنم،به زبان ساده و خودمونی بود و اینکه محتوایی باشه که حداقل توی 300 جلد کتاب حوزه خلاقیت نباشه! خیلی کارم سخت بود اما تونستم به زبان خودمونی این کتاب رو ببرم جلو اما این منو راضی نکرد!

دومین نکته: تصمیم گرفتم شخصیت های داستانی بهش اضافه کنم،دو تا شخصیت اقا و خانم خلاق بهش اضافه کردم و در کنار خودم شدیم سه تا شخصیت برای این کتاب،خیلی کارم سخت بود ولی هر طور شده با سختی نوشتمتش!

(فاصله بین گام اول و دوم حدود یک سال(365 روز!!!!) طول کشید )

سومین نکته: یک سال گذشت و گفتم من باید یه شخصیت دیگه اضاف کنم و بعد از کلی تفکر به این نتیجه رسیدم که از جناب خان کمک بگیرم و شخصیت جناب خان رو به عنوان چهارمین شخصیت به کتابم اضافه کنم….خداییش خیلی کارم سخت شده بود و این کمال گرایی دیگه داشت اشکم رو در می آورد،اینکه جناب خان رو وارد کتاب کنی و از زبان خودش خلاقیت رو توضیح بده! کلی وقت گذاشتم(حدود 6 ماه) هر چی کلیپ جناب خان بود رو دیدم و تیکه کلام هاش رو یاد گرفتم و سعی کرد در دل داستان از اون ها استفاده کنم و موفق شدم برش غلبه کنم(خود جناب خان هم الان اینو ببینه سورپرایز میشه!)

کتاب تا اینجای کار آماده چاپ شده بود اما گفتم قدم بعد رو هم برم…

چهارمین گاو:تقدیریه گرفتن از اساتید بود،حدود 30 تا(خیلی کار سختی بود،بهترین اساتید ایران و جهان رو نوشته بودم) مثلا یکیش پرفسور محمود ساعتچی،چهره ماندگار روانشناسی ایران بود،سخت ترین قسمت کار این بود و بالاخره 10 تن از اساتید برجسته از جمله اقای محمد پیام بهرام پور،استاد حمید امامی،دکتر کامران صحت و…. لطف کردند در مورد این کتاب تقدیریه نوشتند.

من منتظر بودم که همه اون 30 نفر بنویسن اما همین کار حدود 4 ماه طول کشید،خیلی از اساتید هم اگر من وقت بیشتری میذاشتم حتما تقدیریه می نوشتند اما گفتم دیگه کافیه! و هی نگران این بودم داره دیر میشه دیگه و قید بقیه اساتید رو فعلا زدم!

پنجمین نکته:

دیدم همه چی خوبه ولی بازم باید بهتر بشه (تا الان این فرایند 2 سال طول کشیده،) تصمیم گرفتم بیام براش تصویر سازی کنم و چون داستانی هست در کنار تصویر سازی دیگه معرکه میشه،کلی دنبال افراد مختلف گشتم که تو تصویر سازی کار میکن حتی تا پای کار رفتم و دیدم بازم 3 ماه از زمانم گذشته، با خودم گفتم سعید داری چیکار میکنی 3 سال طول کشید و تو هنوز نتونستی کتابو چاپ کنی و بالاخره بعد از 3 سال تصمیم گرفتم کتابو چاپ کنم….

میخوام اینو بگم که تو این سه سال من چقدر از فرصت هام رو از دست دادم،و اگر شما می خواهید اولین کتابتون رو بنویسید اینقدر مثه من کامل گرا نباشید، اگر من درگیر این قضیه کامل گرایی نبودم شاید تو این 3 سال 10 تا کتاب نوشته بودم،باز خوبه 4 تا گاو دیگه هم تا وقتی خواستم کتابو چاپ کنم به ذهنم اومد و دیگه گفتم بزار گاوها رو بکشم و تصمیم گرفتم بقیش رو بذارم برای جلدها بعدی یا ویرایش دوم!

با یک جمله جالب میریم برای پست بعدی: موسس وردپرس(سیستم مدیریت محتوای سایت) میگه” اگر محصولی رو منتشر کردی و شرمنده نشدی بدون دیر اون رو منتشر کردی!

این جمله برای من خیلی جواب داده و هر وقت میخوام محصول یا دوره ای رو تهیه کنم،اینو در نظر میگیرم. و یه چیز جالبی بگم من افتخار داشتم صحبت کوتاهی با یکی از کارگردانان معروفی که جایزه اسکار گرفته داشته باشم و و یه نکته مهمی که ازش یاد گرفتم گفتم کاش یکم دیگه وقت داشتم خیلی بهتر میشدم..حتی بزرگ ترین هنرمندانی که اسکار هم گرفتند درگیر کمال گرایی هستند و باید یه جا بگی دیگه کافیه!

.دوستان این کاش گفتن ها،اگر گفتن ها ممکنه از 1 روز تا 10 سال طول بکشه تصمیم با خودته که با چه کیفیتی بخوای کارتو انجام بدی!

ممنون میشم نظرتون رو بنویسید خودم خیلی این مطلب رو دوست دارم

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید