چطور در سخنرانی یخ شکنی کنیم؟ ایده های خلاقانه برای شروع یک سخنرانی قدرتمند

مقاله چطور یخ شکنی در سخنرانی داشته باشیم| اگر دغدغه شما سخنرانی هست چه در جمع یک نفره چه یک جمع 3000 نفره، باید با یخ شکنی یک شروع طوفانی داشته باشید تا بتوانید مخاطب را جذب کنید.

ما در این مقاله می خواهیم چند روشی که می توانید با قدرت خلاقیت یک شروع قدرتمند در سخنرانی داشته باشید  و یخ مخاطبان را باز کنید ارائه دهیم.پس این مقاله را بخوانید تا بدانید چطور در سخنرانی یخ شکنی انجام دهید.

یخ شکنی از کجا آمده است؟

یخ شکنی به چه معناست؟ اگر فیلم‌های مستند در زمینه کشتی‌های یخ‌شکن‌‌ قطبی را دیده باشید، حتماً می‌دانید که این کشتی‌ها از دماغه‌های خاصی برخوردار هستند. آلیاژی که در ساخت کشتی‌های قطب نورد به کار می‌رود دماغه کشتی را مانند لبه چاقو تیز و برنده می‌سازد. دلیل این امر برخورد مداوم کشتی با تکه‌های عظیم یخ در پیمودن اقیانوس‌های قطبی است. این یخ‌های شناور گاه انقدر مستحکم و منسجم هستند که اگر ابزار لازم برای رویارویی با آنها در بدنه کشتی تعبیه نشده باشد، ممکن است کشتی را غرق کنند.

ice break
ice break

در واقع مفهوم جمله بالا را می‌توان این گونه بیان کرد که

اگر آمادگی لازم برای این برخورد وجود نداشته باشد، اولین برخورد، آخرین برخورد شما در طی مسیر خواهد بود و شما غرق خواهید شد.در بحث سخنرانی و ارتباطات نیز شما باید مسلط به ابزار یخ شکنی باشید.

چرا باید شروع قدرتمند داشته باشیم؟

من بارها در جلسات سخنرانی و کارگاه هایم در دقایق اولیه با جو سنگین مخاطبان روبه رو شده ام و کاری که شما باید انجام بدهید این هست که یخ مخاطب را باز کنید و به اصلاح یخ شکنی کنید.زمانی که انسان ها با محیط اطراف خود راحت باشند با درک و پذیرش ایده های جدید راحت تر برخورد می کنند.

 

راستش شما می توانید بدون خلاقیت و یخ شکنی  هم سخنرانی را شروع کنید. این نمونه شروع سخنرانی خیلی از افراد عادی هست :

شرکت اپل با بیش از 4 دهه سابقه در صنعت پویا و رو به رشد تکنولوژی جایگاهی درخور و شایسته در میان مشتریانش پیدا کرده است و  امروزه بسیار خرسندیم که شرکت اپل با بهره گیری از بهترین تکنولوژی های روز دنیا و با عنایت و لطف مردمان عزیز این سرزمین با تکنولوژی ساخت آیفون 5 دست یافته است…

اما استیو جابز نابغه رونمایی محصول،برای معرفی آیپد این گونه سخنرانیش را شروع کرد:

امروزه تقریباً همه ما از لپ تاپ یا گوشی های هوشمند استفاده می کنیم.

سوالی که پیش می آید این است که آیا جایگاهی میان این دو دستگاه به عنوان دسته سوم وجود دارد؟ چیزی مابین گوشی های هوشمند و لپ تاپ!

البته در سالهای اخیر به این سوال به خوبی پاسخ داده شده است.وسیله ای که در دسته سوم قرار می گیرد باید در برخی از خصوصیات از دو دسته دیگر (لپ تاپ و گوشی های هوشمند) به مراتب بهتر باشد.

به نظر شما کدام روش برای رونمایی مناسب تر و جذاب تر بود؟

آیا همیشه می توان یخ شکنی انجام داد و چه شرایطی دارد؟

بله. همیشه می شود یخ شکنی انجام داد اما هر روش و هر تکنیک را نمی توان همه جا به کار برد و خیلی باید مواظب بود.

برای یخ شکنی باید:

  • شخصیت خود را بشناسید و به نقاط ضعف و قوت خود آشنا باشید.
  • جنس مخاطباتان را بشناسید.مرد یا زن.دانشجو یا کارمند.
  • محیط و جو سمینار/همایش/کارگاه چطور است؟ رسمی یا دوستانه یا…
  • شرایط فرهنگی مخاطبان را بشناسید.مخاطب تهرانی با بندرعباسی تفاوت دارند

با چه روش هایی می توان یخ شکنی انجام داد طوری که مخاطب میخکوب شود؟

#1 : متداول ترین روشی که می توان با آن یخ شکنی انجام داد داستان است.

همه ما عاشق داستان هستیم،زندگی ما خودش یک داستان هست.فیلم ها داستان دارند،شب ها با داستان خوابمون برده و تقریبا کسی نیست از داستان خوشش نیاید.

حالا داستان چطور باشد؟ بهترین نوع داستان،داستان های شخصی هست. و حتی اگر داستان های شخصی مرتبط با موضوع سخنرانی باشد بسیار عالی است.

داستان های شخصی مثلا صبح با اسنپ اومدید به محل سخنرانی و مکالمه و داستان خودتون رو با راننده تاکسی تعریف کنید.

یا با پرواز به محل سخنرانی اومدی  و داستان پذیرایی توسط مهمانداران رو به موضوع ربط بدید.

اما یک داستان 3 تا ویژگی رو باید داشته باشد تا بتواند تاثیر گذار باشد.

  1. حس کلاس را خوب کند و انرژی مثبت تزریق کند.(حالمان از داستان بهم نخورد!)
  2. مرتبط با موضوع باشد
  3. تا حد امکان خنده دار باشه(کمی لبخند هم کافی است)

مهارت داستان گویی(story telling) یک مهارتی است که در تمامی جنبه های کسب و کارمان کاربرد دارد و حتما باید آن را یاد بگیریم برای این کار کتاب های زیادی هست اما یکی از کتاب هایی که من توصیه می کنم کتاب”قصه گوی برنده است”


#2 : روش دومی که می توان از آن بهره برد،سوال پرسیدن هست.

همیشه پرسیدن سوال می تواند حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کند. در واقع سوال به ذهن قلاب می شود.

مثلا محمد پیام بهرام پور یکی از برترین سخنرانان ایران در شهر شیراز سخنرانی داشت و اینگونه سوال پرسید:

.درسته شما چه مخاطبتون خانم باشه و چه آقا باشه بهش میگید عامو؟!

  •  مثلا اگر سخنرانی شما راجع به روانشناسی رنگ ها باشد بپرسید: رنگ مورد علاقه‌ی شما چیست و این رنگ چه احساسی به شما القا می‌کند؟

سوال پرسیدن ، سخنرانی را تبدیل به گفتگو می کند و در نتیجه توجه مخاطبان را جلب میکند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که سوالتان نباید دو پهلو و سخت باشد و دارای ایهام باشد.سوال نه باید سخت و نه هم  خیلی خیلی آسان باشد.

مثلا محمود معظمی در شروع سخنرانی اش می گوید: چند نفر از شما دوست دارید موفق شوید؟ وقتی افراد دستشان را بالا می گیرند،ایشان می گوید این جا جایی است که می توانید موفق شوید و به سمینار…خوش آمدید


#3 : روش سوم در یخ شکنی استفاده از طنز است.

یکی از سخت ترین و جذاب ترین روش ها طنز در سخنرانی هست.

یخ شکنی با طنز روش های زیادی دارد که  در این جا به چند تا از آن ها اشاره می کنیم.

یک.گفتن  جک یا لطیفه. خیلی باید مواظب این نوع جک گفتن باشید و یه جورای به موضوع ربطش بدید.روش گفتن جک هم خیلی مهم است.

دو. شوخی کردن با ویژگی های خاص ظاهری خودتون .مثلا شوخی با شکم گنده یا بینی دراز یا کله کچل!(مثلا من بخاطر اینکه یکم شکمم بزرگ هست در یکی از سمینارهایم با این شکم شوخی کردم و خیلی هم جواب داد!)

البته این کار نباید باعث پایین آوردن شان سخنران شود. و یا به اصطلاح  مخاطب فکر کند داریدخودزنی می کنید.

سه.. حتی می‌توانید با یکی از حضار شوخی کنید البته کسی که از قبل با او آشنایی دارید. با خصوصیات او آشنا هستید و می‌دانید که ناراحت و دلگیر نمی‌شود باز هم باید حواستان جمع باشد که زیاده‌روی نکنید.

برای مثال آقای لری کینگ (Larry King) (مجری رادیو و تلوزیون آمریکایی) یک جثه خیلی کوچک و اندامی لاغر و خمیده داشت، وقتی در سمیناری بعنوان سخنران ازش دعوت شد که پشت تریبون بیاد و سخنرانی کنه، پاش گیر میکنه جایی و میافته پشت تریبون، و بعد خیلی خونسرد گفت که، لری کینگ تا لحظاتی دیگر بالا می آید، مخاطب ها اینجا بود که زدن زیر خنده و یخ شکنی صورت گرفت.


#4 : لبخند معجزه می کند!

یک لبخند! همین کافی است که معجزه کند.البته  خیلی باید لبخندتان ملیح و طبیعی باشد. . لبخند شاد و صادقانه قادر است نگرش مخاطب نسبت به شما را از خنثی به مثبت تبدیل کند. یک سخنران اخموی بد اخلاق را در شروع سخنرانی تصور کنید،چه حالتی به شما دست می دهد؟پس چه در سخنرانی چه در ارتباطات از قدرت لبخند غافل نشوید.


#5 : درگیر کردن مخاطب برای یخ شکنی

در این روش باید کاری کنید که مخاطب درگیر شود تا یخش به اصطلاح آب شود.

مثلا از مخاطبین بخواهید که به بغل دستیشان دست بدهند و یا “بزنند قدش “

یا یک دقیقه بهشان وقت بدهید خودشان را برای هم معرفی کنند.

یا از مخاطبین ردیف جلو بخواهید برگردند و به فرد پشت سری خود سلام کنند .سپس از پشت سری ها هم بخواهید همین کار را با ردیف پشتی خود تکرار کنند.(این کار را خیلی از اساتید ایرانی انجام می دهند)

 


#6 : تکنیک شوکه کردن با خلاقیت : مخاطبان خود را شوکه کنید.

در این روش می توانید کارهای عجیب و غریبی را انجام بدهید که مخاطب واقعا میخکوب شود و تا آخر شما را همراهی کند. یادم می آید چند روز پیش یک سخنرانی داشتم با یک روش خلاقانه توانستم تا اخر سمینار مخاطب را میخکوب کنم.

من با بررسی و تحلیل بیش از 100 سخنرانی یک سری تکنیک های برای شروع قدرتمند را آماده کرده ام که این تکنیک ها در قالب محصول” 20 ایده خلاقانه برای شروع طوفانی و یخ شکنی” آماده شده است،و این محصول فقط برای 99 سخنران،مدرس،معلم ارائه می شود و بعد از آن غیر فعال می شود. شما همین الان می توانید برای این محصول پیش ثبت نام انجام دهید تا به محض آماده شدن به اطلاع شما برسد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید