7 عادت مردمان خلاق را می شناسی؟

به عملِ تبدیل ایده های جدید و مبتکرانه به واقعیت، خلاقیت گفته می شود. خلاقیت شامل دو مرحله است: فکر کردن و سپس خلق کردن. ابداع و نوآوری به تولید و اجرای یک ایده می گویند. اگر ایده هایی دارید ولی آنها را به مرحله ی اجرا نمی گذارید، شما خلاق نیستید بلکه فقط تخیلی قوی دارید. این هفت تمرین را انجام دهید و آنها را به عادت تبدیل کنید. با انجام این کار شما در زمینه ی تخصص خودتان خلاق می شوید.

  1. زمینه را آماده کنید

” هنگام خلق کردن، سخت ترین کار، شروع کردن است.” جیمز راسل لول

خلاقیت به یک ذهن متمرکز و یک وضعیت آرام نیاز دارد. به خودتان زمان و فضای لازم برای تمرکز روی الهام بخشی و خلاقیت را بدهید. به خودتان اجازه دهید که لذت خلق کردن و خلاقیت را تجربه کنید. اگر همیشه نگران این باشید که همه چیز باید عالی باشد، هیچ موقع شروع به کار نخواهید کرد.

  1. دانه های خلاقیت را بکارید

“ما همانی هستیم که می اندیشیم. هر چه که الآن هستیم را فکرمان به وجود آورده است. ما با اندیشه هایمان جهان را خلق می کنیم.” بودا

ما هرچیز که بیشتر به آن فکر می کنیم را تقویت می کنیم. توجه و تمرکزتان را از روی شکایت و گله کردن بردارید و روی چیزی که می خواهید خلق کنید، بگذارید. هدف گذاری کنید تا بتوانید نتایجی که دوست دارید را کسب کنید.

  1. سوال بپرسید

“اگر سوال هایی در ذهنتان هست که هنوز حل نشده اند، صبور باشید و سعی کنید خودِ سوال ها را دوست داشته باشید.” راینر ماریا ریلک

گفته شده که در پنج سالگی، کودکان روزانه ۱۲۰ سوال و در شش سالگی ۶۰ سوال می پرسند ولی بزرگسالان در۴۰ سالگی روزانه فقط ۴ سوال می پرسند. ما باید یاد بگیریم به جای سعی کردن برای یافتن جواب‌های سریع، ذهنمان را خالی کنیم و سوال بپرسیم. به سوال هایی که دیگران می پرسند توجه کنید، مخصوصا سوال هایی که از هنرمندان، دانشمندان و رهبران می شود. سوال هایی که به نظرتان جالب و تاثیر گذار است را جمع آوری کنید.

  1. ذهنتان را تغذیه کنید

اگر ذهنتان را پر از شعر، مقاله، سرگرمی، داستان، رمان، فیلم، کمیک، مجله و موسیقی بکنید، خود به خود ذهنتان فعال می شود. من در زندگی‌ام هرگز دچار رخوت و سستی نشده‌ام چون همیشه تا جایی که می شود، روحم را تغذیه می کنم.” ری بردبری

کنجکاو باشید، به احساستان اعتماد کنید و آن را دنبال کنید. اگر یاد بگیرید که بین افراد، مکان ها و چیزهایی که در حالت عادی ارتباطی با هم ندارند، ارتباط برقرار کنید، ایده های فوق العاده ای دریافت می کنید. یک تمرین کلیدی برای داشتن خلاقیت (مثلا برای هنرمندان، طراحان و دانشمندان) ترکیب ایده ها با هم و ایجاد ارتباط بین آنهاست.

  1. جستجو و تجربه کنید

“من بیشتر از هر شخص دیگری که می شناسم اشتباه کرده‌ام، ولی چه زود و چه دیر حق ثبت اختراع اکثر آنها (اشتباه‌ها) را خواهم گرفت.” توماس ادیسون

ادیسون یک مخترع و ابداع گرِ پر کار بود که بیش از ۱۰۹۳ اختراع ثبت شده دارد. علاوه بر این او استادِ یادگیری از تجربه ها و آزمایشات قبلی‌اش بود. وقتی او در سال ۱۹۳۱ از دنیا رفت حدود ۳۵۰۰ دفتر از خودش به جای گذاشت که شامل جزییاتِ ایده ها و تفکراتش بود. اگر حس کنجکاویتان را دنبال کنید، ایده ها را آزمایش کنید و از اشتباهاتتان درس بگیرید، کیفیت خلاقیت شما به میزان زیادی بالا می رود.

  1. ذهنتان را پر از خلاقیت کنید

“به عنوان یک هنرمند، باید یاد بگیریم که خودمان، خودمان را تقویت کنیم و پرورش دهیم.” جولیا کامرون

جونی میشل این اصل را به تعویض زمین (بین دو نیمه ی فوتبال) تشبیه می‌کند. مثلا او وقتی به استراحت نیاز دارد از آواز خواندن و ترانه سرایی به نقاشی کردن روی می آورد.

  1. یک راز برای رهاسازی خلاقیت‌ تان

هیچ راه سحر آمیزی برای خلاق بودنتان وجود ندارد. فقط به این فکر کنید که وقتی کودک بودید چگونه بازی می کردید؟ چه چیزی باعث می شد اینقدر در آن غرق شوید که نفهمید زمان چگونه گذشت؟ بازی های بچگی شما نشانه و سرنخی برای خلاقیت، استعدادها و اشتیاق های شماست. چه ارتباطی می توانید بین درس‌هایی که از بازی و سرگرمی‌هایتان گرفتید پیدا کنید؟ کدام یک از آنها را می توانید در کارتان استفاده کنید؟

خلاقیت به شکل های مختلفی در تجارت، هنر، طراحی و علم وجود دارد. زمانی که در این حوزه ها خلاقیت‌مان را اجرا می کنیم، توانایی این را پیدا می کنیم که تلفیقی از هنر و کار را در زندگیمان داشته باشیم.

برگرفته از کتاب هفت عادت خلاق اثر استفان کاوی

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید